W potocznym znaczeniu prawie każde spotkanie z pracownikami lub klientami uznawane jest za imprezę integracyjną. Jaka jednak jest naprawdę impreza integracyjna w sensie merytorycznym?

Wspólny wypad na kręgle, rzeczywiście może integrować. Wyprawa pod żaglami umożliwia wzajemne poznanie. Udział w firmowym pikniku sprawia, że poznajemy nie tylko siebie nawzajem, ale także swoje rodziny, zainteresowania i rodzinne historie. Udział w ekstremalnych atrakcjach sprawia, że stajemy się sobie bliżsi, bo ponoć nic tak dobrze nie integruje, jak wspólny wróg i przeciwności losu. Podchodząc w ten sposób do tematu organizacji imprez integracyjnych rzeczywiście prawie każda impreza firmowa staje się integracyjną. Pytanie, czy na 10%, czy na 100%? Przecież człowiek nie samą pracą żyje. 

Czy jest idealny wzór imprezy integracyjnej? Biorąc pod uwagę wszystkie doświadczenia, a uwierzcie mam ich tysiące, ciężko odpowiedzieć na takie pytanie. Wiem jednak, że do celów realizacyjnych dzielimy imprezy integracyjne na kilka grup:
– imprezy rozrywkowe
– pikniki firmowe
 – imprezy sportowe
 – wspólne „wypady” do kin, teatrów, pubów, na wydarzenia sportowe, czy czasami do opery również
 – i wreszcie imprezy integracyjne – zazwyczaj terenowe, czasami zadaniowo – merytoryczne.

Jakie są zatem profesjonalne imprezy integracyjne?

 – składają się z zadań, których wykonanie wymaga współpracy w zespole, im lepsza współpraca, tym rezultat wykonanego zadania jest lepszy.
 – uczą pracy zespołowej – wynik grupy uzależniony jest od całego zespołu, a nie tylko i wyłącznie od jednostki,
– uświadamiają rolę zespołu, ale także rolę lidera, 
– uczą planowania i kreatywnego myślenia,
 – budują zaufanie i dają okazje do bliższego poznania się nawzajem,
– łamią bariery i dystanse między członkami zespołu,
– praca w zespole wymaga także nauki podziału zadań, 
– i wreszcie uczą kontrolowania i wyciągania z tego wniosków.

Profesjonalna impreza integracyjna jest także odpowiedzią na konkretny problem w grupie lub bardzo dokładnie sprecyzowany cel. Ogólne imprezy integracyjne mogą poruszyć wszystkie wymienione powyżej zagadnienia, ale w niektórych przypadkach warto skoncentrować się tylko na wybranych zagadnieniach.

Jak powinna wyglądać impreza integracyjna?

W większości realizowanych imprez integracyjnych kluczową rolę odgrywa czas. Czasami na organizację imprezy, jej przeprowadzenie, przeznacza się 2-3 godziny, rzadziej cały dzień. Jeśli jednak mamy do dyspozycji cały dzień rekomendujemy realizację najpierw części warsztatowej, a następnie realizację zajęć w terenie. Takie rozwiązanie pozwala w pełni zrozumieć istotę realizowanych aktywności. Bez realizacji pierwszej części wiele istotnych elementów ulatuje… Co nie zmienia faktu, że aktywności terenowe są najcenniejsze.

Jakie imprezy integracyjne polecamy?

Obecnie posiadamy ponad 50 tematów imprez integracyjnych. Ilość opracowanych przez nas projektów wynika z faktu odpowiedzi na różne problemy i wytyczne w zakresie organizacji imprez integracyjnych. Dla jednej firmy najlepszym rozwiązaniem będzie Leśna Przygoda, a dla innej Adventure Racing. Najczęściej wybieranymi projektami są:

 – MISJA PRZYGODA

 – AKADEMIA STRAŻACKA

 – WIELKI BIZNES

 – STOCZNIA KATAMORAN

 – PODCHODY

 – DOOKOŁA ŚWIATA

Jeśli organizacja imprezy integracyjnej jest przed Państwem – zapraszamy do współpracy. Podzielimy się z Państwem naszą wiedzą oraz ogromnym doświadczeniem, które zdobyliśmy przy realizacji imprez integracyjnych dla firm na terenie całej Polski.