INFORMACJE, KTÓRE POZWOLĄ OKREŚLIĆ „ILE KOSZTUJE ORGANIZACJA KONCERTU?”

Przed Państwem organizacja koncertu, zastanawiają się Państwo ile kosztuje angaż gwiazd i jaka jest cena obsługi technicznej i wszystkich pozostałych elementów związanych z występem gwiazdy estrady?

Oglądamy występy znanych artystów na wielkich koncertach festiwalowych, podczas transmisji koncertów w telewizji lub teledysków umieszczonych w portalach społecznościowych. Koszty wielkich koncertów np. z okazji Nowego Roku liczone są w milionach złotych, jednak na naszym blogu nie będziemy się na ich temat rozpisywać, bo dotyczą relatywnie wąskiej liczby realizacji w skali roku. Niniejszy wpis dotyczący odpowiedzi na pytanie „Ile kosztuje organizacja koncertu?” skupimy na analizie najczęściej wykorzystywanych rozwiązań, czyli koncertów podczas imprez dla firm oraz koncertów realizowanych z okazji pikników plenerowych organizowanych w różnych miastach i organizacjach.

Z jakich elementów składa się organizacja koncertu? Szczegółowo opisaliśmy to na naszej stronie CO OBEJMUJE ORGANIZACJA KONCERTU. W tym artykule poświęconym CENIE napiszę tylko, że organizacja koncertu obejmuje przede wszystkim: wynagrodzenia dla zespołu, rider techniczny (scena, nagłośnienie i oświetlenie), multimedia, zaplecze socjalne (garderoba, toalety, wyposażenie garderoby, posiłki), ZAiKS, transfery, obsługę zespołu oraz inne wg indywidualnych uzgodnień z artystami.

Cena kompleksowej organizacji koncertu obejmuje wszystkie powyżej wymienione elementy, a zatem::

1. WYNAGRODZENIE DLA WOKALISTY/ZESPOŁU

Koszt polskich zespołów estradowych i muzyków wynosi od 8.000 do 100.000 zł

2. KOSZTY RIDERA TECHNICZNEGO (scena, nagłośnienie i oświetlenia):

Cena ridera technicznego w przypadku imprez realizowanych wewnątrz wynosi od 7.000 do 25.000 zł. Cena ridera technicznego imprez plenerowych jest zazwyczaj wyższa o kwotę od 3.000 do 15.000 zł.

3. KOSZTY MULTIMEDIÓW:

Paleta multimediów jest przeogromna, najczęstszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie telebimów, których koszt wynosi od 5.000 do 15.000 zł. Koszt obsługi multimedialnej może być bardzo zróżnicowany i znacznie przekraczać podane kwoty – wszystko zależy od Państwa oczekiwań, miejsca realizacji, ilości gwiazd na scenie etc.

4. KOSZY ZAPLECZA SOCJALNEGO dla wykonawców (garderoba, toalety, wyposażenie garderoby, posiłki).

Temat bardzo indywidualny. Przy wybranych imprezach cześć artystów występuje „z marszu”, przy innych imprezach organizowane są próby, przygotowania, konieczna jest garderoba, ale także np. pokoje dla całego zespołu. Koszt 10 pokojów to już budżet 2 – 8 tysięcy złotych – zależnie od standardu obiektu.

5. KOSZTY ZAiKS

Koszty ZAiKS w przypadku organizacji koncertów na żywo są stałe i wynoszą 10% wartości wynagrodzenia dla artystów.

6. KOSZTY TRANSFERÓW:

Koszty zależne od wyboru konkretnego artysty i miejsca realizacji.

7. INNE:

Inne wg indywidualnych uzgodnień z zespołem.
Organizując koncert należy oczywiście pamiętać także o różnych drobnych kosztach np. pracownik ochrony dla artysty, miejsca parkingowe dla pojazdów zespołu, wyngrodzenia i oznaczenia stref koncertowych itp.

Zatem „Ile kosztuje organizacja koncertu?”.

Zespoły tzw. „coverowe” to kwoty od 7.000 zł wynagrodzenia dla zespołu, najtańsze koncerty gwiazd to budżet już rzędu 15.000 – 20.000 zł. Jeśli jednak chcielibyśmy podjąć się organizacji koncertu gwiazdy muzyki łącznie z zespołem to w dużym uproszczeniu musimy uwzględnić 5 grup budżetów:

  1. I Grupa: organizacja koncertów w kwotach do 20.000 zł
  2. II GRUPA: organizacja koncertów w kwotach do 40.000 zł
  3. III GRUPA: organizacja koncertów w kwotach do 70.000 zł
  4. IV GRUPA: organizacja koncertów w kwotach do 100.000 zł
  5. V GRUPA: organizacja koncertów w kwotach powyżej 100.000 zł

 

Na podstawie powyższego zestawienia można dostrzec, że wpływ na cenę ma szereg czynników. Przyjęcie konkretnego rozwiązania uzaleznione jest min, od:

1. Tego, jaki zespół wybierzemy

2. Ilości osób uczestniczących w koncercie, inna wielkość nagłośnienia, oświetlenia będzie na koncercie dla 100 osób, a inna na koncercie dla 1000 osób

3. Miejsca realizacji, które implikują koszty transferów wybranego artysty, obsługi technicznej.

4. Konkretnego terminu.

5. Potrzeb nie związanych z zespołem (czasami wymagania zespołu nie są wielkie, ale np. w przypadku konferencji wizerunkowej mogą być potrzebne określone dekoracje, ekrany ledowe lub inne elementy).

 

Zapraszamy do KONTAKTU – ustalimy Państwa oczekiwania, miejsce realizacji i zaproponujemy najbardziej optymalny koncert na Państwa evencie.