Organizacja kabaretu składa się z wielu elementów, obejmuje nie tylko angaż wybranego artysty, ale także obsługę techniczną i koordynację występu. Poziom skomplikowania zależy od wielu czynników, poniższe informacje zapewne pomogą Państwu w podjęciu decyzji, czy zamówić kabaret samodzielnie, czy z udziałem agencji. Zatem zaczynamy!

  1. Pierwszą najważniejszą rzeczą jest wybór kabaretu – i czasami jest to najłatwiejsza rzecz, a czasami niestety bardzo czasochłonna i obarczona ryzykiem niewłaściwego wyboru. W tym miejscu pomoc agencji bywa bezcenna.
  2. Obsługa techniczna kabaretu – wynajem odpowiedniej sceny, nagłośnienie kabaretu i oświetlenie kabaretu. Każdy kabaret przedstawia swój rider techniczny, który określa oczekiwania artystów.
  3. Wyposażenie garderoby – lustra, stoliki, krzesła, napoje, posiłki.
  4. Opłaty ZAiKS – tylko wtedy, jeśli w trakcie występu wykorzystywana jest muzyka, która objęta jest prawami autorskimi. Jeśli tak jest to organizator imprezy zobowiązany jest do sporządzenia stosownej umowy, a następnie przygotowania wykazu utworów ze wskazaniem autorów muzyki i słów oraz rozliczenie z ZAiKS.
  5. Inne drobne: transfer, miejsce parkingowe, czasami ochrona sceny itp.

Jakie istnieją zagrożenia i trudności:

  1. Dobór odpowiedniego kabaretu – dobierając kabaret na imprezę firmową należy się kierować nie tylko własnymi preferencjami, nie tylko tym co widzimy w telewizji, czy na youtubie, ale także wiedzą – jak dany kabaret sprawdza się przy określonej publiczności, jak układa się z kabaretem współpraca przy imprezie firmowej, na ile jest elastyczny i życzliwy, czy będzie chciał wyjść i zrobić sobie zdjęcia z gośćmi, czy będzie chciał rozdać autografy i set innych kwestii.
  2. Pewną trudnością może się okazać planowanie występu kabaretowego. Wszystko idzie łatwo, jeśli wybieramy jeden kabaret, dzwonimy do niego, ma wolny termin, podaje cenę, cena nam się podoba, podpisujemy umowę… Czasami tak bywa, ale czasami trzeba sprawdzić kilkadziesiąt kabaretów, wykonać set telefonów, napisać dziesiąty mail, żeby wybrać ten jeden…  
  3. Obsługa techniczna – trzeba widzieć, jaki efekt określoną obsługą techniczną osiągniemy. Czy zaplanowany efekt jest przez nas akceptowalny… to jednak trochę mało. Imprezy z kabaretem dzielimy na dwie grupy w zakresie technicznym, w jednym przypadku technikę imprezy z kabaretem dostosowujemy do ridera kabaretu, a w drugim przypadku do ridera imprezy. Rider kabaretu to zazwyczaj minimum dla profesjonalnej realizacji występu, są jednak imprezy, w których minimum nie będzie zadawalające. Dlatego tak ważna jest świadomość w zakresie planowanych rozwiązań technicznych.
  4. Obsługa kabaretu w trakcie imprezy, synchronizacja kabaretu z obsługą techniczną, miejsca posiłków, garderoby, pokojów – jest także zestaw zadań do realizacji w trakcie występu kabaretu i tuż przed występem.

Powyżej znajdują Państwo wymienione główne elementy związane z organizacją kabaretu, jeśli to wszystko jest dla Państwa oczywistością, to oczywiście można podjąć się realizacji kabaretu samodzielnie, jeśli natomiast szkoda Państwu czasu, a dodatkowo zależy Państwu na profesjonalnej realizacji i poszukaniu najbardziej optymalnych rozwiązań zapraszamy do KONTAKTU z nami.